4.85

star star star star star
13 חוות דעת
 

073-7824421

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אתרי הטמנה מורשים – כיצד הם משפיעים על הסביבה ולמה הם קיימים?

אחת הדרכים לטפל בפסולת היא להעביר אותה להטמנה. בעקבות זאת, יש ברחבי הארץ מגוון רחב של אתרי הטמנה מורשים וחשוב להכיר אותם על מנת לדאוג שהפסולת תגיע אליהם באופן יעיל וכמה שיותר מהר

אתרי הטמנה מורשים

המטרה של הטמנת פסולת היא לצמצם את הנזקים הסביבתיים שנגרמים כתוצאה מהפקה שלה. למעשה, רוב הפסולת בישראל מוטמנת באתרי הטמנה מורשים. אתרים אלו מקבלים את ההרשאה של המשרד להגנת הסביבה, נדרשים לעמוד בסטנדרטים מחמירים מבחינת בקרת איכות ובטיחות ונמצאים כל הזמן תחת פיקוח. בנוסף, באמצעות אתרי הטמנה מורשים ניתן להקל על תהליך פינוי הפסולת מבתי עסק או מפעלים.

מהי מדיניות ניהול הפסולת וההטמנה במדינת ישראל?

הדרך הכי טובה להבין את היתרונות של הטמנת אשפה היא להסתכל על מדיניות ניהול הפסולת ועל האופן שבו היא השתנתה לאורך השנים. כך לדוגמא ניתן לראות שחוק שמירת הניקיון אושר רק בשנת 1984, אבל מאז 2020 כבר יש מסמך אסטרטגיה למשק פסולת בר קיימא. מבחינת האתרים עצמם, ההיקף שלהם עלה מאז 2007 כי אז נכנס היטל ההטמנה לתוקף ובשנת 2012 פורסמו תכניות מתאר מחוזיות למתקני קצה ובדגש על פסולת מעורבת.

היתרונות של הטמנת אשפה

מצד אחד, הטמנת אשפה דורשת הקצאת הרבה מקום וגורמת עלויות גבוהות למדינה. מצד שני, מרבית הפסולת בישראל מגיעה אל אתרי הטמנה מורשים. הסיבה לכך היא שמחיר ההטמנה בארץ עדיין נמוך לעומת מדינות אחרות. בנוסף, זו שיטה יעילה לטיפול בפסולת שיש לה יתרונות משמעותיים יותר לעומת האלטרנטיבות.

הבדלים בין סוגי פסולת

עוד יתרון של אתרי הטמנה בא לידי ביטוי בכך שהם מאפשרים להתמודד עם פסולת מעורבת. התנאי הוא לקבל רישיון עסק מהמשרד להגנת הסביבה, שבאמצעותו ניתן להטמין פסולת מעורבת ולמנוע ככל האפשר זיהום סביבתי כתוצאה מהפעילות הזאת. כמו כן, בעלי אתרי הטמנה שמתמודדים עם פסולת מעורבת צריכים למלא דוח ניטור שנתי ולהגיש אותו לצרכי פיקוח ובקרה.

החשיבות של פינוי פסולת לאתר מורשה

התנאי החשוב ביותר לניצול כל היתרונות השונים של אתרי הטמנה מורשים הוא כמובן להוביל אליהם את הפסולת. תהליך פינוי פסולת לאתר מורשה מתחיל ביצירת קשר עם חברה שמתמחה בכך, ממשיך עם תיאום לגבי כמות הפסולת וכולל גם את בחירת מיקום ההטמנה הספציפי. חוץ מזה, ניתן לפנות את הפסולת לאתרים מורשים בכל רחבי הארץ לפי המיקום ושיקולים כלכליים.

מי אחראיים על פינוי פסולת לאתר מורשה?

חברה מקצועית שמתמחה בפסולת אחראית על הפינוי עצמו, אך מי שמייצרים את הפסולת הם אלו שצריכים לדאוג לו על פי החוק. במילים אחרות, כל מי שמייצרים פסולת חייבים להיות בקשר עם חברה שתפנה אותה אל אתרי ההטמנה. זה שכיח מאוד בפרויקטים בענף השיפוצים והבנייה, תקף גם בתעשייה הקלה והכבדה ויכול לסייע להתמודדות עם כמויות גדולות של פסולת מעורבת.

פינוי פסולת לאתר מורשה

איפה נמצאים אתרי ההטמנה?

אתרי ההטמנה משפיעים על הסביבה בכך שהם משמשים לטיפול בפסולת הנוצרת. הם קיימים כדי לשפר את תהליך הטיפול בפסולת ולכן המיקום שלהם מפוזר מאוד מבחינה גיאוגרפית. בין היתר, ניתן לבחור אותם לפי מחוז, שם האתר, שם החברה או מיקום ספציפי ואפשר גם לסנן בין אתרי מיחזור, אתרי הטמנה או אתרים שמשמשים גם למיחזור וגם להטמנה.

יש לך שאלות? התייעצות עם ארגמן איכות הסביבה תעזור לך לקבל החלטות טובות יותר לגבי פינוי והטמנת פסולת.

תפריט נגישות

 

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא

03-9103313